Cullinan Elmasının Kraliyet Hikayesi


26 Ocak 1905’te Güney Afrika’da, yer yüzünden sadece 9m derinlikte 3106 karatlık (yaklaşık 621.5gr ağırlığında) bir elmas bulunuyor. Elmas öyle büyük ki, görenler cam olduğunu düşünüyor başta hatta neredeyse onu görmezden geliyor.
Sonrasında ise elmas olduğuna emin olunuyor💎

Madenin sahibi Thomas Cullinan’ın ismi veriliyor bu elmasa. (O dönem Güney Afrika’da herkes parayla belli büyüklükte araziler satın alıp elmas arayabiliyordu)
1905 yılında satışa çıkarılan elmasa, yüksek değerinden dolayı 2 sene boyunca alıcı bulunamıyor. Sonrasında elmas, Natal Koloni hükümeti tarafından satın alınıp dönemin İngiltere kralı 7. Edward’a doğumgünü hediyesi olarak sunuluyor 🎂
En ünlü elmas kesme ustalarından Joseph Asscher’den isteniyor, bu parçadan pırlantalar yapılması.

Joseph, 6 ay boyunca en uygun kesim yöntemini çalışıyor. Nihayet elması kesme günü geldiğinde, ilk denemesinde çelik bıçak kırılıyor.
2. denemesinde başarılı oluyor ancak, hemen ardından stresten bayılıyor😳
Cullinan elması 9 ana ve 100 minik pırlantaya dönüştürülüyor.
💎530 karatlık en büyük parçaya “Afrika’nın yıldızı 1” kimilerine göre de “Cullinan 1” ismi veriliyor ve egemenlik asasına yerleştiriliyor. 
💎317 karatlık 2. büyük parça ise “Afrika’nın Yıldızı 2” “Cullinan 2 ismini alıyor ve kraliyet tacına yerleştiriliyor. 
 Bu iki parça da günümüzde kraliyet mücevherleri arasında, Londra Kulesinde tutuluyor. Diğer 2 parça, Lilibet’in en değerli mücevherini oluşturuyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz “Granny’s Chips” isimli broşu.
Bu broş aynı zamanda dünya üzerindeki en değerli broş olarak da kabul ediliyor.
Diğer parçalar ise, günümüzde de karşımıza çıkan göz alıcı kolye ve yüzük tasarımlarında kullanılıyor.
 Son görsel ise elmasın yapılmış bir replikası.

Cullinan bu güne kadar ve muhtemelen bundan sonrası için de dünyada bulunan en büyük elmas olarak tarihe geçiyor. 📌2002 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti öncülüğünde, çatışma bölgelerinden çıkarılan elmasın yasadışı ticaretinin önlenmesini amaçlayan Kimberly Sistemi kurulmuştur. Amerika, Avrupa Birliği ve Türkiye dahil 47 ülke sertifika sitemine üye olmuş ve kanlı elmas ticaretini durdurmuştur.
Kaynak: Aslı Watson @call_me_mumsy

Leave a comment


Please note, comments must be approved before they are published