LABORATUVAR PIRLANTASI NEDİR?

 

Laboratuvar pırlantası, Laboratuvar ortamında üretilen, doğal pırlanta ile 4C skalasında (CUT, CLARITY, CARAT, COLOUR) tamamen aynı fiziksel ve optik özelliklere sahip olan taşlardır. %100 Karbon içerir ve kübik formda kristallenir. Bir karbon diğer dört karbon ile eşit uzaklıkta olacak şekilde birleşir. Dolayısıyla, belirli yöntemlerle doğal pırlanta ile arasındaki farkı anlamak mümkün değildir. Ayırt edilmesi ancak, gemoloji laboratuvarlarında spektroskop cihazlar kullanılarak mümkündür.

 Lab-grown üretimi için bilinen iki yöntem HPHT ve CVD yöntemleridir. Bunun dışında farklı yöntemler de gün geçtikçe gemologlarca geliştirilmektedir.

‘Laboratuvar pırlantaları, ‘GIA tarafından belirlenmiş standartlardaki faset kesimleri uygulanarak nihai halini alır.

Tüketici açısından bakıldığında, kısacası; Laboratuvar taşları ile maden pırlantası arasında gözle ve kullanımda ayırt edilebilecek hiçbir fark yoktur. Maden pırlantası ne ise Laboratuvar pırlantası da odur.

 Pırlantanın zamanda yolculuğu olarak görülen bu taşlar, her daim aynı parlaklığa sahip olacaktır. Laboratuvar üretimi bu taşlar, geri dönüşümlerinde taş büyüklüğüne göre belirli olarlarda ziynet değeri taşımaktadır.