Mücevher Bakımı


MUCEVHER BAKIMI NASIL YAPILIR?

 Mücevherinizi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Altın ürünler kaç ayar olursa olsun, kullanımı itibarı ile narin ve nazik ürünlerdir. Yumuşak maden oldukları için işlenip mücevher haline getirilebilmektedir.  Bu yüzden mücevher kullanımında aşağıdaki hususlara lütfen dikkat ediniz:

*Her türlü sert cisim teması mücevherinize zarar verecektir. Bu yüzden günlük  işlerle uğraşırken mücevherinizi kullanmayınız.

*Foyalı eskitme Elmas mücevherinizi KESİNLİKLE suyla temas ettirmeyiniz.

Mücevherinizi akşam yatarken çıkarmayı unutmayınız.

*Denize girerken, suyla iş yaparken mücevherinizi MUTLAKA çıkarınız.

*Mücevherinizin üzerine parfüm püskürtmekten kaçınınız.

*Yaz aylarında teniniz terli olabileceğinden mücevherinizi çok uzun süre takmayınız. Ter altın ya da gümüş mücevherimizi karartan en büyük etkenlerden birisidir

*Mücevherlerinizi kullanmadığınız zamanlarda mücevher kutusunda saklayınız.

*Mücevher kutusunda birden fazla takının birbirine temas etmemesine özen gösteriniz.

*Mücevherinizi sabah tekrar kullanmaya başlamadan önce hafif nemli bir bezle siliniz

 Mücevher Bakımı

  Mücevherinizin en büyük düşmanları toz, yağ ve oksitlenmeye sebep olan kükürt gibi elementlerdir. Bu sebeple, günlük kullanımda mücevheriniz kirlenecek ve düzenli bakıma ihtiyaç duyacaktır. Nasıl gözlük kullanan bir kişi gözlüklerini sürekli silip temizlemek durumunda kalıyorsa, mücevherlerimiz de belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyarlar. Bunun için aşağıdaki bakımları kolayca uygulayabilirsiniz;

 Mücevherinizin taş kısımlarında yağ ya da kir göremiyorsanız, maden kısımlarını, mücevher parlatıcı bez ile düzenli olarak fazla bastırmadan nazikçe silebilirsiniz. Mücevherinizin tekrar ışıl ışıl parladığını göreceksiniz. Taş bölgelerinde kararma, yağ birikimi var ise küçük bir kaba bir miktar sıcak su doldurarak içine sıvı bulaşık deterjanınızdan birkaç damla ekleyiniz. Daha sonra mücevherinizi bu kabın içerisinde 3-5 dakika bekletiniz ve ardından yine kabın içinde yumuşak bir fırça ile -diş fırçası olabilir - mücevherinizin yüzeyini, taş kenarlarını, yağ ve kirden kararmış bölgelerini fırçalayınız. Taşların kenarlarını ve alt kısımlarını dikkatlice fırçalayabilirsiniz.