EVDE MÜCEVHER BAKIMI NASIL YAPILIR ?

EVDE MÜCEVHER BAKIMI NASIL YAPILIR ?
Hanzade Topaloglu

ALTIN BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Altın değerli ve hassas bir madendir. Altın ayarı yükseldikçe , altın madeni daha yumuşak ve işlenebilir hale gelmektedir. Bu sebeple telkâri gibi hassas işçilikli ürünler genellikle 22 ayar  altından üretilmektedir. Pırlanta tektaş yüzük , pırlanta beştaş yüzük , tamtur alyans , su yolu gerdanlık , su yolu bileklik , taşlı tasarım mücevherlerin geneli 18 ayar altın ve 14 ayar altın ile üretilmektedir. Bunun yanı sıra günümüzde 8 ayar altın 9 ayar altın gibi altın ayarlarıda mücevher sektöründe kullanmaktadır. Bu ayarda ki altınlar maden olarak daha sert olması sebebiyle çok taşlı tasarım ürünlerde taşların birbiriyle birleşimini daha sıkı bir şekilde sağlamak için tercih edilebilir. Aynı zamanda 8 ayar altın ve 9 ayar altın montürler daha az maliyetli olması sebebiyle tüketiciler tarafından tercih edilebilmektedir. 8 ve 9 Ayar altın mücevherlerin cila ve rodaj kalitesi yüksek tutulduğunda 14 ayar ve 18 ayar altın mücevherleri aratmamaktadır.

Altın takılarınızın uzun ömürlü olması için kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır:

 • Altın takılarınızı, özellikle yüzüklerinizi deterjan ve temizlik maddeleriyle UZUN SÜRE temas ettirmeyiniz.
 • Tuz ve klorlu sulara temastan kaçınınız. (havuz, deniz).
 • Altın takılarınızı, sürtünmelerden koruyup, darbe almamasına özen gösteriniz.
 • Mücevherlerinizi kullanmadığınız zamanlarda mümkünse silerek, muhafaza kutusunda saklamaya özen gösteriniz.
 • Altın takılarınızı ılık suda, klorsuz sıvı bulaşık deterjanı ile kendiniz temizlik ve bakımını yapabilirsiniz.
 • Altın takılar için satılan özel cila bezleri ile de takılarınızı parlatabilirsiniz.
 • Uzun yıllar kullanılmış ve yüzeysel çizgilerle deforme olan altın takılar, profesyonel kuyum atölyelerinde belirli zaman aralıklarında cila ve bakım işlemi görmelidir.

 

PIRLANTA VE DEĞERLİ TAŞLARIN BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Mücevherinizin uzun yıllar kullanılmasını sağlamak için, itina ile bakılması ve korunması gerekir. Tektaş yüzük , tek taş küpe , tamtur alyans , su yolu gerdanlık , su yolu bileklik , safir küpe , zümrüt set, yakut yüzük gibi değerli taşlı mücevherlerinize evde kendiniz kolayca bakım yapabilirsiniz.

Mücevher Bakım Tavsiyeleri :

 • Deterjan Banyosu :Herhangi bir yumuşak ev tipi sıvı bulaşık deterjanı kullanarak bir küçük kaba ılık köpük hazırlayınız. Mücevherinizi yarım saat bu suyun içinde bekletiniz. Yumuşak bir fırça ile mücevherinizin yuva, tırnaklar ve sivri uçlar etrafındaki kirini yumuşak dokunuşlarla temizleyiniz. Kağıt havlu ile kurulayınız.
  • Önemli not: Foyalı elmas mücevherlerinizi su ile temas ettirmeyiniz, yalnızca silerek temizleyiniz.
 • Mücevherlerinizi Korumak için : Mücevherlerinizi güçlü klorlu çamaşır suyu ile temas etmesine izin vermeyiniz. Bu, mücevherinize zarar vermez ama altın cilasının zamanla matlaşmasına neden olur.
 • Mücevherlerinizi karışık bir şekilde bir mücevher kutusuna koymayınız. Altın montürlerin birbirlerini çizmeleri mümkündür. Mücevherlerinizi kağıt mendile sararak küçük bir plastik torbada ya da kese içinde saklayınız.

İnci, zümrüt gibi değerli taşların canlılığını kaybetmemesi için hava alması gerektiğinden uzun süreli kapalı bırakmayınız.

lascia un commento
All comments are moderated before being published.

Read our Privacy Policy and Terms of Service.

Diğer Yazılarımız

 • ELMAS VE PIRLANTA AYNI MIDIR? FARKI NEDİR ?

  ELMAS VE PIRLANTA AYNI MIDIR? FARKI NEDİR ?

 • YENİ NESİL GELİNLERE   YENİ NESİL MÜCEVHERLER

  YENİ NESİL GELİNLERE YENİ NESİL MÜCEVHERLER

 • MÜCEVHER ÜRETİMİNDE KULLANILAN DEĞERLİ METALLER

  MÜCEVHER ÜRETİMİNDE KULLANILAN DEĞERLİ METALLER