Sıkça Sorulan Sorular

GEÇMİŞTE KULLANILAN PIRLANTA ALTERNATİFİ TAŞLAR 

Mozanit ve Zirkon Karşılaştırması

 Mozanit nedir ?  
Mozanit ismindeki taşlarda, her ne kadar sertlik derecesi yüksek olsa da taşın iç kısmı hafif yeşil mavi tonlara sahiptir; yani florasan görünümü yaratır. 

Doğal pırlantanın D-E-F-G-H-I-J-K  beyazdan koyuya yönelen renk skalasında Mozanit H-I-J kategorisinde renk vermektedir ve bu tercih edilen bir renk değildir. 
Pırlantada 7 rengi eşit yansıtma özelliği vardır fakat mozanit baskın olarak mavi yeşil tonları yansıtır. Bu mavimsi tonları gözle rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Bu sebeple uzman biri tarafından 
gözle kolayca ayırt edilebilir.

Pırlanta hammaddesi olan karbon, Sp3 bağları sebebiyle içerisine asla sıvı maddeleri emmez. yalnızca ışığı emer. Mozanit hammaddesi karbon olmadığı için, günlük kullanımlarda temas ettiğiniz sıvıları uzun vadede emer ve içinde zamanla flu bir görüntü oluşur. 

Yeni teknolojilerin gelmesiyle birlikte, Gelişmiş ülkelerde popülaritesini yitiren mozanit taşlar, Az gelişmiş ve Gelişmekte olan ülkelere pazarlanmaya başlanmıştır.

Mozanit taşların üretim yerinin çok büyük bir tesis, üretenlerin de gemolog olmasına günümüz şartlarında gerek yoktur.

Mozanit, pırlanta gibi karat ağırlığından ziyade, milimetre ölçüsüyle satılır, çünkü karat ağırlığı pırlantadan kısmen farklıdır.

İlk üretildiği 1990 lı yıllarda mozanit, piyasada uygun fiyatı sebebiyle bir pırlanta alternatifi olarak görülse de, uzun süreli kullanımda tüketici tarafında yaşanan problemler sebebiyle artık tercih edilmemektedir.

  Zirkon Taşlar nedir ? 

 Zirkon taşların hammaddesi cam gibi (kum) olduğu için, ilk  satın alındığında güzel kesime sahip bir zirkon taş ışıltısi ile göz boyasa da ; bu taşın yüksek ısılara, basınca ve çizilmeye karşı dayanıklılığı yoktur. Zirkon taşlar, ateşe dayanıklı olmadığı için mücevher işçiliği ile altın madenlerde sağlıklı bir şekilde üretilemezler. Genellikle gümüş madenlerde kullanılırlar.

 Zirkonlar, Doğal pırlantanın renk skalasına sahip değildir. Kısa sürede zirkon taşlarda matlaşma ve çizilme yaşanır ve bu temizlenme ile ortadan kalkacak bir durum değildir.