S.S.S


LABORATUVAR PIRLANTASI NEDİR?

 Laboratuvar pırlantası, Laboratuvar ortamında üretilen, doğal pırlanta ile 4C skalasında (CUT, CLARITY, CARAT, COLOUR) tamamen aynı fiziksel ve optik özelliklere sahip olan taşlardır. %100 Karbon içerir ve kübik formda kristallenir. Bir karbon diğer dört karbon ile eşit uzaklıkta olacak şekilde birleşir. Dolayısıyla, belirli yöntemlerle doğal pırlanta ile arasındaki farkı anlamak mümkün değildir. Ayırt edilmesi ancak, gemoloji laboratuvarlarında spektroskop cihazlar kullanılarak mümkündür.

 Lab-grown üretimi için bilinen iki yöntem HPHT ve CVD yöntemleridir. Bunun dışında farklı yöntemler de gün geçtikçe gemologlarca geliştirilmektedir.

‘Laboratuvar pırlantaları, ‘GIA tarafından belirlenmiş standartlardaki faset kesimleri uygulanarak nihai halini alır.

Tüketici açısından bakıldığında, kısacası; Laboratuvar taşları ile maden pırlantası arasında gözle ve kullanımda ayırt edilebilecek hiçbir fark yoktur. Maden pırlantası ne ise Laboratuvar pırlantası da odur.

 Pırlantanın zamanda yolculuğu olarak görülen bu taşlar, her daim aynı parlaklığa sahip olacaktır. Laboratuvar üretimi bu taşlar, geri dönüşümlerinde taş büyüklüğüne göre belirli olarlarda ziynet değeri taşımaktadır.

LABORATUVAR PIRLANTASININ DİĞER TAŞLARDAN FARKI

  Laboratuvar Pırlantası , Mozanit ve Zirkon Karşılaştırması

 Mozanit hakkında ;
Mozanit ismindeki taşlarda, her ne kadar sertlik derecesi yüksek olsa da taşın iç kısmı hafif yeşil mavi tonlara sahiptir; yani florasan görünümü yaratır.
 

Doğal pırlantanın D-E-F-G-H-I-J-K  beyazdan koyuya yönelen renk skalasında Mozanit I-J-K kategorisinde renk vermektedir ve bu tercih edilen bir renk değildir. 
Doğal bir pırlantada 7 rengi yansıtma özelliği vardır fakat mozanit sadece bu mavimsi tonları yansıtır. Bu sebeple uzman biri tarafından gözle kolayca ayırt edilebilir.

Çok eski bir yöntemdir. Yeni teknolojilerin gelmesiyle birlikte, Gelişmiş ülkelerde popülaritesini yitiren mozanit taşlar, Az gelişmiş ve Gelişmekte olan ülkelere pazarlanmaya başlanmıştır.

Mozanit taşların üretim yerinin çok büyük bir tesis, üretenlerin de gemolog olmasına günümüz şartlarında gerek yoktur.

Mozanit , kırık pırlanta parçalarını değerlendirme amacıyla piyasaya çıkarılmıştır. 2 katmandan oluşur; bu sebeple dezavantajı ortaya çıkar, kullanıma bağlı olarak zamanla iki katman; biri homojen diğeri heterojen olduğu için birbirinden ayrışmaya başlayabilir, olası bir darbe, sıcaklık ya da mıhlama esnasında çatlak oluşma riski yüksektir. 

Mozanit, pırlanta gibi karat ağırlığından ziyade, milimetre ölçüsüyle satılır, çünkü karat ağırlığı pırlantadan kısmen farklıdır.

İlk üretildiği 1990 lı yıllarda mozanit, piyasada uygun fiyatı sebebiyle bir pırlanta alternatifi olarak görülse de, uzun süreli kullanımda tüketici tarafında yaşanan problemler sebebiyle son yıllarda tercih edilmemektedir.

  Zirkon hakkında;

 Zirkon teknolojisinde ise, taşın hammaddesi cam (kum) olduğu için, ilk  satın alındığında ışıltısi göz boyasa da ; bu taşın yüksek ısılara dayanıklılığı yoktur ve yanmaya meğillidir. Ateşe giremediği için mücevher işçiliği ile altın madenlerde sağlıklı bir şekilde üretilmemekte, genellikle düşük ısıda işçiliği yapılan gümüş madenlere monte edilmektedir. 

 Zirkonlar, Doğal pırlantanın renk skalasına sahip değildir. Kısa sürede zirkon taşlarda matlaşma ve buğulanma yaşanır ve bu temizlenme ile ortadan kalkacak bir durum değildir. 

  NEDEN LABORATUVAR PIRLANTASI ?

 *Nano teknoloji ile üretilmeye başlanan Laboratuvar Pırlantası ise, Doğal pırlantadaki ile aynı %100 karbon ve homojen yapısı sebebiyle bu tarz sorunlar yaşamaya meğil vermez.

*Yüksek karbon yapısı ile doğru karbon dizilimi ile;   pırlantanın tüm özelliklerini iyi şekilde tüketicisine vermektedir.