Laboratuvar Pırlantası Teknolojisi


'Elmaslar yeraltında yüzlerce yıl süren bir yolculukla, doğru sıcaklık ve basınç düzeyleri altında  oluşmaktadır. Elmas; ışıltılı, şeffaf ve yapısı çok serttir. Bütün bu özellikler, elmas kristalinin içindeki karbon atomlarının mükemmel yerleşimine bağlıdır.'

 Pırlanta, elmas madeninin belirli bir formda kesilmesiyle elde edilen taşın kesimidir.. Örneğin Elmasın  57 faset oluşturacak şekilde kesilmesi ile yuvarlak kesim pırlanta oluşur. Pırlantalar gözle bakıldığında aynı gibi görünse de hiçbir pırlanta bir diğerinin aynısı değildir. Hepsinin kendine özgü yapısı vardır. İnsan DNA'sı gibi. Oluşumu yüzlerce yıl süren ve piyasası Amerikalı maden devi bir firma tarafından oluşturulmuş bu değer, tüm dünyada RAPAPORT değerlerine göre fiyatlandırılır. Bir pırlantanın RAPAPORT fiyatı , dört özelliğine bağlıdır. 4C dediğimiz; Karat (Carat), Renk (Color) ,Berraklık (Clarity) ve Kesim (Cut) olarak sıralanır.

Pırlantanın 4C Özelliği

COLOUR Pırlantanın Rengi

Pırlantanın rengi "diamond" kelimesinin baş harfi olan D'den başlayarak Z'ye kadar sınıflandırılmıştır. H rengi ve üzeri pırlantalar, ( D E F G H ) beyaz sınıfındadır ve beyaz ışıltı sevenler tercih edilebilir. Lakin Pırlanta D rengine doğru beyazladıkça fiyatı da yükselir.

Beyaz dışında ‘’Sarı, Pembe, Mavi, Siyah, Şampanya rengi gibi renkli pırlantalar da vardır. Hatta bunların bazıları, renksiz pırlantalardan daha da pahalı olabilmektedir. 

Diamond Color

CLARITY Pırlantanın Berraklığı

Elmasın karakteristik özelliğini belirleyen,  kristalleşirken içine karışan diğer minerallerdir. Buna doğanın parmak izleri diyebiliriz. Doğal izler ne kadar az olursa, pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve bu nedenle, daha çok değer kazanır. Doğal iz taşımayan pırlanta bulmak zordur ve bulunduklarında mükemmellikleriyle koleksiyon taş sınıfına girerler. IF-FL (Internally Flawless) , en berrak taşlar olarak sınıflandırılırken VS (very small)  , VVS ( very very small) berraklığında taşlar ise yeterli düzeyde temiz olmaları sebebiyle kullanımları yaygındır.  SI ise , derin yoğun mineraler barındırdığından elmasın parlaklığını oldukça azaltır ve sağlamlık açısından güvenli değildir. VS ile SI FARKINI  tek seferde gözle bile ayırt etmek mümkündür. Bu sebeple RAPAPORT listesinde SI düşük fiyatlandırılır.

diamond clarity 

CARAT | Pırlantada Karat

Pırlantanın ağırlık birimidir. Gramın beşte birine eşittir. Fiyata en çok etki eden unsur karattır. Karat ne kadar büyükse,  RAPAPORT listesinde fiyat çarpanı o kadar büyüktür ve yükselen ivmeyle katlanarak çoğalır.

 Diamond Jewellery

CUT | Pırlantanın Kesimi

Pırlantanın göz kamaştırıcı ışıltısı, kesimin standartlara uygunluğuna ve mükemmelliğine bağlıdır. Kesim ne kadar iyiyse, pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı o kadar iyi olacaktır. ‘’Excelent, Good, Ideal Cut ‘’ gibi kesim kaliteleri en çok bilinen kesim sınıfıdır. Pırlantanın şekli ise kişisel zevklere göre farklılık gösterir. Son yıllarda birçok fantezi taş kesimleri de ortaya çıktığı gibi; Belli başlı en çok kullanılan kesimler ; Yuvarlak, Prenses, Baget, Damla, Markiz, Asscher, Cushion, Radiant olarak sıralanabilir.

Diamond Rings

Son yıllarda Pırlantanın 5C si de eklenmiştir ki bu;

5C | CONFIDENCE

Tüm bu 4C özelliklerine sahipken, Son yıllarda 5C olarak CONFIDENCE  Pırlantada Güven; en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Göreceli bir kavram olan Elmasın değerinin neye göre, kime göre oluştuğu hep soru işareti olmuştur. Ancak, Dünya’daki Yetkili merciler olan GIA, HRD, IDL, IGI gibi uluslararası laboratuvarlardan, barkodlu Pırlanta sertifikasıyla birlikte adınıza kaydedilen her elmas; 5c güven özelliğine sahiptir. 

Elmas, gelişen teknoloji ile son 15 yıldır gemologlar tarafından, aynı hammadde ile basınç tüpleri içinde üretilebilmektedir. Tüm 4C özelliklerini yüzde %100 barındırmakla birlikte, Direk Laboratuvarlardan çıkışlı olması özelliği ile Tüm Dünya’da 5C ‘’Güven’’ ilkesini en çok hakeden elmaslar olmuştur.  Dünya Pırlanta Örgütü tarafından, herşeyiyle ‘’Pırlanta ‘ olarak kabul gören bu elmasların Fiyatları yine rapaport listelerine göre oluşur. 2. el piyasası da Gelişmiş ülkelerde bulunan bu elmaslar, geri alımlarda makul değere sahiptirler.

Laboratuvar üretimi pırlantalar;  jeolojik süreçler sonucunda oluşan elmasların aksine, doğayı koruyan bir teknolojiyle üretilen en mükemmel elmaslardır. Pırlanta cihazıyla dahi madende veya tüpte ürediğini anlayabilmek mümkün değildir. Buna Tüp Bebek örneği verebiliriz. Bir insanın tüp bebek ya da normal standartta doğduğunu anlayamadığımız gibi.

 Laboratuvarda üretilen elmasların üretim yöntemleri;  HPHT veya CVD  olarak  ikiye ayrılır. Yüksek Basınç Yüksek Isı’ (HPHT – High Pressure High Temperature) Metodu ve Kimyasal Buhar Biriktirme (Chemical Vapor Deposition ) Metodu.

Biz CVD metodu kullanmayı tercih ediyoruz. Bu metotta tepesine karbon plazma yerleştirilmiş temel bir alt tabaka kullanılır. Karbon atomları burada birikir ve tıpkı yeraltında oluştuğu şekilde bir elmas kütle oluşur.