Pırlanta Hibrit Teknolojisi

*Bağımsız Laboratuvar Sonuçlarına göre: TOPHILLS Diamond Hybrid® en gelişmiş elmas infüzyonudur.

Safirin hammaddesi Korundum (Corundum), Elmasın hammaddesi ise Karbondur (Carbon). Safir doğada farklı renklerde bulunabilir. Beyaz safir, mavi safir, sarı safir, pembe safir, turuncu safir gibi. Elmasın hammaddesininsafirin minerali ile laboratuvarda basınç ve sıcaklık ortamında SP3 elmas bağları oluşturarak birleşmesi ve bu birleşimden pırlanta görüntüsü ve yüksek dayanıklılık seviyesi sağlamasına DİAMOND HYBRİD yani pırlanta hibriti diyoruz. İki maddenin birleşmesi Hibrit olarak adlandırılmaktadır. Bir çeşit, laboratuvarda geliştirilmiş elmas ve safir hammaddesi içeren, tüketici faydasıiçin üretilmiş en iyi elmas infüzyonudur.

SP3 karbon (elmas bağları) içermesi, en belirgin özelliğidir. Bu bağlar, bugüne dek üretilen hiçbir elmas infüzyonunda veya elmas taklidi taşlarda bulunmamaktadır. SP3 bağları ile bağlanan karbon atomları sayesinde ışığı yansıtma indexi doğal elmas ile %100 aynıdır. Profesyonel gözle doğal elmastan ayırt edilemez. Ayrıca, pırlantanın makine ile ayırt edilmesini sağlayan mohs sertlik derecesi de doğal elmas ile aynıdır yani basit pırlanta test cihazlarıyla bakıldığında sonuç pırlanta verir. Ayırt edilmesi yalnızca gemoloji laboratuvarlarında ki gelişmiş cihazlarla ve testlerle mümkün olmaktadır.

Pırlanta Hibrit’i Tercih Etmeniz Birçok Nedeniniz Var!

Doğa Dostu

Pırlanta Hibritler, elmaslar gibi doğanın katmanlarında tahribat aratarak değil, laboratuvar ortamında gelişmiş teknolojiyle üretildiği için ‘ Doğa Dostu’ bir ürün olarak tanımlanır. Madenlerden çıkartılmış her 1 karatlık elmas tercih edildiğinde, yeryüzünde ortalama 100000 ton toprak minerali yok oluyor. Pırlanta hibritlerini bu yok edilişe tercih ederek, evrene ve geleceğe her daim katkıda bulunmuş oluyoruz.

%100 Doğal Pırlanta Görünümü

Doğal Pırlantalar 4C adı verilen karakteristik özellikler taşır. Bunlar;

CARAT: Karat : pırlantanın ağırlık - büyüklük birimi

CLARITY : Berraklık : Elmasın oluşum sürecinde içerisinde yer alan minerallerin oluşturduğu doğal karakteristik lekeler. Bu berraklıklar IF-FL - VVS – VS – SI olarak sınıflandırılır.

COLOR : Renk : Elmasın Beyazdan Kahverengiye kadar olan doğal renk sınıflandırılmasıdır. Elmasta renk D – E – F – G – H –I – J – K – L – M olarak sınıflandırılır. D ‘den G’ye kadar olan renkler beyaz H – I hafif sarımtıraktır. J’den sonra olan renkler ise koyu sarı ve kahverengi tonlardır ve pek tercih edilmez.

CUT : Kesim : Elmas kesilerek farklı şekillerde üretilebilir. Bunlardan en bilinen kesimler yuvarlak – kare – damla – oktagon – radiant – cushion – markiz ve oval gibi kesimlerdir. Bunların dışında yıldız , üçgen , kalp gibi farklı şekillerde de fantezi kesimler yapılabilmektedir.

Ayrıca kesimin kalitesi ve simetrisi de elmasın ışıltısını önemli ölçüde etkilediği için Excellent ( Mükemmel ) – Very Good ( Çok İyi ) – Good ( İyi ) – ideal gibi kesim standartları da mevcuttur.

Pırlanta Hibritler , 4C standartlarına tabi tutulduğunda en temiz ve en iyi
teknolojik süreçle üretildiği için aşağıdaki 4C standartlarında üretim sonucu vermektedir.

CARAT : 1 ct Pırlanta Hibrit = 1 ct Pırlanta ağırlığına eşittir. Pırlanta Hibritller 20 karata kadar büyüklükte üretilebilmektedir.

CLARITY : Pırlanta Hibritler IF ve VVS Berraklığında üretilir.

COLOR : D’den H’ye kadar olan renklerde üretilir.

CUT: Tüm pırlanta kesimlerinde üretilir. Kesim kalitesi hatasız olan
Excellent’dır.

Fiyat Avantajı

Pırlanta Hibritler , elmasın maden maliyetleri ve uzun üreme sürecine göre çok kısa sürede teknolojiyle üretilirler. Bu sebeple üretim sürecinde ki zamanve maliyetler çok daha az olduğu için ortalama % 80 daha az maliyetlidir. Buda tüketicilerin yüksek karatlı mücevher hazzına çok daha uygun fiyatla ulaşmasınısağlar.

Pırlanta Hibrit Hangi Mücevherlerde Kullanılır?

Pırlanta Hibrit Taşlar, tüm mücevher stillerinde kullanılır. Pırlanta gibi dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması sebebiyle evlilik yüzüklerinde , tektaş yüzük, beştaş yüzük , tamtur alyans gibi ürünlerde kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca , özellikle büyük karatlarda ki tektaş küpe, tektaş kolye ve tektaş yüzüklerde fiyat açısından da oldukça avantajlıdır. Son yıllarda favorisi baget yüzük – baget kolye – baget küpe gibi mücevher tasarımlarında özellikle tercih edilir çünkü baget kesim yassı olduğu için büyük karatlardaki pırlanta hibrit taşlarda klaritesi , kesimi  ve rengi kusursuz olduğu için çok daha kaliteli bir pırlanta ışıltısı vaat eder. Bunun yanı sıra gerdanlık – tasarım yüzük – su yolu bileklik – su yolu kolye – pırlanta set gibi bir çok tarz üründe sıklıkla tercih ediliyor.

Pırlanta Hibrit Renkli Taş Olabilir Mi?

Pırlanta Hibritler , laboratuvar ortamında üretilen hammaddesi karbon ve corundum ( Safirin hammaddesi ) olması sebebiyle tüm değerli taş renklerinde, bu değerli renkli taşların hammedeleri kullanılarak üretilmektedir. Safir – Zümrüt – Yakut başta olmak üzere Pembe Safir, Şampanya Safir, Sarı Safir, Mavi Pırlanta , Siyah Pırlanta, Ametist , Aquamarin , Sitrin gibi renk seçenekleri de hibrit teknolojisyle üretilir. Renkli Değerli taşlarla en çok üretilen mücevher stilleri, etrafı minik taşlarla çevrili anturaj yüzük veanturaj setler , renkli taşlı gerdanlıklar , renkli taşlar rengini doğanın tonlarından aldığın için tabiat figürlü veya floral mücevher tasarımlarında kullanılmasıda oldukça estetik bir görünüm oluşturur. Ayrıca modern/ klasik karışımı Artdeco mücevher tasarımlarında da safir , zümrüt , yakut gibi renklideğerli taşlar kullanıldığı için bu tasarımlarda ışıltı, dayanıklılık ve doğalrenk görünü açısından renkli pırlanta hibrit taşlar tercih edilir.